1. ГОЛОВНА
  2. Влада , ТОП
  3. Мінюст вимагає реабілітувати люстрованих комуністичних лідерів

Мінюст вимагає реабілітувати люстрованих комуністичних лідерів

Окрім цього ініціюється створення спецкомісії, яка стане визначати, чи законно люстрован громадянин. У рамках діяльності цього органу передбачаються грошові компенсації для тих, від кого "очистили" органи влади.

Мінюст вимагає реабілітувати люстрованих комуністичних лідерів

Законопроект Міністерства юстиції, покликаний змінити нині чинний Закон України “Про очищення влади”, 1 липня знятий з порядку денного Кабміну для внесення змін. Через тиждень до його розгляду знову повернуться. Якщо документ схвалять, його направлять на голосування до парламенту.

У законопроекті його автор – Міністерство юстиції, – ініціює відміну люстрації для тих, хто обіймав керівні посади в компартії і комсомолі, введення перевірки комісією з очищення влади правомірності люстрації. Якщо правомірність не доведена – “жертвам” люстрації належать грошові компенсації.

Згідно з текстом документу, Мінюст пропонує створення комісії з очищення влади. До її складу повинні входити 3 представники громадських організацій і стільки ж представників Кабміну. Обиратися склад комісії буде раз в три роки. Неправомірною вважається та люстрація, за відміну якої проголосували усі члени комісії одноголосно. Для вирішення про виплату компенсацій достатні 4/6 голосів.

Окрім цього, цей законопроект пропонує відміну вільного доступу до єдиного державного реєстру люстрованих осіб.

У Мінюсті відмічали, що законопроект покликаний привести законодавство України до європейських норм, оскільки 24 лютого 2020 року Велика палата Європейського суду з прав людини відмовила Україні в апеляції на рішення ЄСПЛ у справі “Полях і інші проти України”, підтвердивши визнання закону “Про очищення влади” таким, що порушує права людини.

ЄСПЛ відмітив, що люстрація в Україні з 2014 року застосовувалася до дуже широкого кола осіб і привела до звільнення заявників тільки на тій основі, що вони обіймали посади на державній службі впродовж більш ніж 1 року за часів президентства Віктора Януковича або на підставі зайняття посад в компартії до 1991 року.